Испраћамо још једну годину у којој смо и даље по много чему ускраћени као радници Јавног сервиса Републике Српске. Првенствено за примања достојна послова које радимо, поштовања према пословима које радимо, ускраћени за разумјевање доносиоца одлука о одговорности коју имамо, ускраћени за напоре одговорних да нас се препозна и постави на одговарајуће мјесто у друштву у Републици, чији смо један од носећих стубова… па опет, истрајали смо и неодустајемо!

Година коју испраћамо била је изазовна за све запослене на РТРС-у, а поготово за наш Синдикат. Подсјећамо да смо још почетком године формирали штрајкачки одбор који је готово једногласно подржан од свих делегата Скупштине Синдиката, а за којег се надамо да ћемо имати довољно разлога да га расформирамо у предстојећој години али то не зависи од нас. Наши су захтјеви једноставни, добро познати, изводљиви и реални. Тражимо да не будемо на минималној плати па колика год да је она јер сматрамо да послови које радимо, због своје сложености, нису и не могу бити у сфери минималних законом прописаних накнада, осим појединих радних мјеста који такву врсту сложености немају у свом опису. Управо због правде и праведности један од наших захтјева је и нови Акт о систематизацији, који више од деценије није урађен и након истрајавања у овом захтјеву, добили смо написмено одлуку менаџмента наше куће да ће напокон овај акт бити ураћен и то у наредној години. У години коју испраћамо испратили смо стари и добили нови Акт о процјени ризика на радном мјесту, који нам је поново показао неразумјевање и некомпетентност појединаца по питању схватања ризика са којима се свакодневно на раду суочавамо.

Годину су обиљежили и разни пристисци на руководство Синдиката, подвале анонимних писама, позивање предсједника на информативне разговоре у Полицију, додјеле новогодишњих пакетића за дјецу умјесто уз прикладан програм у магацинима али и неке добре ствари као што је успостављање добрих односа са другим синдикалним организацијама и републичким институцијама. Делегација Синдиката одлучила је да се обрати оснивачу, Народној скупштини Републике Српске, а епилог тих сусрета је и иницијатива о регулисању плата запослених на Јавном сервису, која је тренутно у процедури и за коју се надамо да ће у потпуности бити бити прихваћена и реализована у 2026. години. Плод разговора и дијалога које је руководство Синдиката водило у овој години омогућило је и помоћ у износу од 1000КМ за сваког запосленог у виду привременог финансирања од стране Владе републике Српске, а уз посредништво предсједника Милорада Додика. Година 2025. остаће запамћена и као година у којој је Независни синдикат радника РТРС добио снажног савезника у сваком смислу, а захваљујући потписивању споразума у Москви о узајамном дјеловању и подршци, са највећим удружењем новинара на свијету који броји преко 70.000 чланова – Савезом новинара Русије!

Пред нама је тешка и сложена година у којој нас чекају многобројни изазови. Мораћемо уложити додатне напоре како бисмо дошли до испуњења свих наших захтјева, а достојанство сваког запосленог на Јавном сервису Републике Српске, чији дан ускоро сви обиљежавамо, није само наше право већ је то и обавеза доносиоца одлука са свих нивоа власти у Српској. Са вјером да остајемо стрпљиви али упорни, снажни и предани својим циљевима, свим члановима и запосленима на РТРС у име Независног синдиката радника РТРС желимо срећну и успјешну предстојећу 2026. годину!

 

Категорије: Новости

0 коментара

Оставите одговор

Avatar placeholder

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *